- Na straży pokoju
  - Ostatnie tchnienie
  - Transformacja
  - Rezerwiści
  - Hobby
  - Banerek
  - Linki wojskowe
  - FORUM JW. 2366





Call me!



Na Straży Pokoju...
...tytułując podstronę " Na straży pokoju " chciałem pokazać jak jednostka i byli jej żołnierze wyglądali w różnych okresach jej istnienia. Oczywiście nic by z tego nie wyszło gdyby nie zdjęcia które otrzymałem od rezerwistów JW. 2366 jak i od osób tam mieszkajacych.

Rota przysiegi wojskowej

Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stojąc w szeregach Wojska Polskiego, przysięgam Narodowi Polskiemu być uczciwym, zdyscyplinowanym, mężnym i czujnym żołnierzem, wykonywać dokładnie rozkazy przełożonych i przepisy regulaminów, dochować ściśle tajemnicy wojskowej i państwowej, nie splamić nigdy honoru i godności żołnierza polskiego. Przysięgam służyć ze wszystkich sił Ojczyźnie, bronić niezłomnie praw ludu pracującego, zawarowanych w Konstytucji, stać nieugięcie na straży władzy ludowej, dochować wierności Rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stać nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami i w razie potrzeby nie szczędząc krwi ani życia mężnie walczyć w obronie Ojczyzny, o świętą sprawę niepodległości, wolności i szczęścia ludu. Gdybym nie bacząc na tę moją uroczystą przysięgę obowiązek wierności wobec Ojczyzny złamał, niechaj mnie dosięgnie surowa ręka sprawiedliwości ludowej.
(Słowa roty przysięgi obowiązywały w latach 1952-1988)

Rezerwa
Godzina piąta minut trzydzieści kiedy pobudka zagrała,
grupa rezerwy szła do cywila niejedna panna płakała.
Niejednej pannie, żal się zrobiło i serce z bólu zadrżało,
że jej kochanek szedł do cywila, a jej się dziecko zostało.

Na dworcu głównym, w mieście Kołobrzeg wszystkie się
panny zebrały, z kamieniem w sercu, z dzieckiem na ręku
na rezerwistów czekały. Lecz to nie honor dla rezerwisty
by na peronie z panną stać, wsiadł do pociągu zatrzasnął
drzwiami tak się pożegnał z pannami.

Wsiadł do pociągu usiadł przy oknie, a pociąg ruszył z łoskotem,
a wszystkie panny głowy spuściły poszły do domu z powrotem.
Poszły do domu, za piecem siadły i tak cichutko płakały,
synu ach synu, ojciec w cywilu,a jego adres nieznany.
Nazajutrz rano poszły do sztabu pytać o adres miłego,
szef sztabu na to im odpowiedział - tutaj nie było takiego.

Rogowo
Rezerwa jesień 1953-1955
Kazimierz Chojnacki

  01 - Podczas służby wartowniczej przy sztabie budynku (wiosna 1954) obok jest oparte trójramienne śmigło na pewno         niemieckie pozostałości po samolotach które tam stacjonowały - w tym okresie sztab
        JW. 2202 mieścił się w obecnym wojskowym domu wypoczynkowym WDW, w tle zdjęcia PKT i wartownia nr.1.

  02 - Drugie zdjęcie przedstawia działo pplot 37 mm. wyposażenie pułku - pan Kazimierz po prawo z lornetką.

  03 - Kolejne zdjęcie to pan Kazimierz na motocyklu M-72 za kierownicą - w tle czyszczenie sprzętu po powrocie z zajęć          taktycznych na terenie jednostki (1955).

  04 - Następne to drużyna zwiadu na ćwiczeniach w polu ( poligon Wicko - lato 1955 r. )

  05 - Działo baterii pod siatką maskujacą ( poligon Wicko 1955 r.)

  06 - Rogowo ( lato 1955 ) na siodełku celowniczego - działo pplot 37 mm.

  07 - Rozwinięcie plutonu do walki pieszej ( poligon Wicko - lato 1955 )

  08 - Przerwa w zajęciach - odgrzewanie bigosu. 3 miesiące do cywila w głębi hangar który stał przy placu uzbrojenia          niedaleko kotłowni jadąc do Kołobrzega. Z relacji pana Kazimierza na tej pierwszej wieży była poniemiecka laweta          działa pplot. W głębi zdjęcia znajdują się małe sosenki w pobliżu znajdowało się molo które wchodziło do morza. Dalej          jezioro Resko (1955 r.)

  09 - Kolejne zdjęcie to budynek sztabu od strony zaplecza - pan Kazimierz w środku ( wiosna 1954 r. )

  10 - Ostatnie zdjęcie to wyjście do cywila 14 11.1955 - trzeci od lewej to pan Kazimierz, a w tle budynek koszarowy.
         W okresie pełnienia służby pana Kazimierza połowa kadry jednostki to weterani II wojny światowej, jak i również         sprzęt też był frontowy.

Pan Kazimierz w tym roku (2008) kończy 76 lat - ja za pośrednictwem internetu i tej strony chciałbym Serdecznie Pozdrowić Naszego Najstarszego Rezerwistę Naszej Jednostki Pana Kazimierza ... Panie Kazimierzu, 100 lat.

Rogowo
Rezerwa jesień 1962-1964
Marian Figura...

...bombardier Baterii Gospodarczej (dawna nazwa Baterii Zaopatrzenia).

Wycieczka do Warszawy w 1963/64 roku. Oficer d/s KO kpt. Galiński (w jaśniejszym płaszczu. Pan Marian z przodu odwrócony bokiem.

Jak to się zaczęło?
Dwa razy dostałem odroczenie z powodu kategorii "C". Miałem i mam nadal krzywą rękę w łokciu po dość poważnym złamaniu otwartym 1,5 cm nad łokciem. Jednak trzeci raz nie odroczyli i bodaj 10 października 1962 r w godzinach przedpołudniowych powołują mnie do służby w jednostce 2366. Jechałem z Pruszcza Gdańskiego do woja w Rogowie z duszą na ramieniu. Nigdy przed tym nie byłem w tym zakątku wybrzeża. Gdzieś między Bałtykiem a jeziorem koło Mrzeżyna w bok od Kołobrzegu. Ktoś mi powiedział, że jednostka do której udaje się zgodnie z powołaniem jest tzw karną dla oficerów. Wiedziałem też, że czeka mnie strzyżenie głowy i wiele różnych zaskakujących niespodzianek. Jakoś pociąg pasował i dojechałem do Kołobrzegu wczesnym rankiem. Wychodząc na peron zauważyłem wojskowych i obok nich gromadzących się w grupkach młodzieńców. Okazało się,że to tacy jak i ja rekruci, dołączyłem więc. Zawieziono nas do jednostki w Rogowie autokarem. Pierwsza zbiórka informacyjna i bezpośrednio po niej do strzyżenia i przydział wojskowych ubrań oraz zapakowanie i nadanie do wysyłki ciuchów cywilnych.Zaczęło się wojsko sprawy kwaterunkowe i dyscyplinarne musztry, apele, caprztyki, pobudki.
Okres unitarny.
Poooobuutkaaaa a za 3 do 5 minut bateria w dwu szeregu zbiórka,baczność, kolejno lub do dwóch odlicz, spocznij. Przeglądy broni, wyposażenia, mundurów,zarostu, czystości itp. Następnie zaprawa poranna.Bieganie, skłony skręty, wymachy, podskoki, przysiady itp. To taki dość powszechny poranny start do zajęć unitarnych.Jeżeli ktoś nie zdążył, miał jakiś pyłek w lufie, nie zapięty guzik, czy wystający włos w zaroście albo źle ćwiczył musiał się liczyć z ostrą reprymendą albo nawet karą. Błyskawiczne mycie ścielenie łózek sprzątanie sal sypialnych. Kolejna zbiórka i całą baterią na śniadanie. Przemarsz do stołówki ze śpiewem. W wyznaczonym czasie trzeba było co dali zjeść i zdążyć na zbiórkę przed stołówką. Po śniadaniu jak dobrze pamiętam były zajęcia teoretyczne takie o regulaminie wojskowym o rozkazach, obronności o sprzęcie wojskowym o socjalizmie itp. Trwało to dwie lub trzy godziny a dalej to ćwiczenia fizyczne. Na placu odbywała się tzw musztra pod komendą prowadzącego wykonywaliśmy zbiórki ćwiczenia marszowe, wymachując, przytupując a też biegając padając i czołgając się. Mniej więcej co tydzień mieliśmy strzelanie. Wyposażeni byliśmy w kałaszniki z pełną kolbą. Lubiłem te zajęcia najbardziej. Pamiętam marszobieg na 50 km. Kamienisty i piaskowy brzeg morza,było błoto, łąki, kawałek lasu.Pogoda pod koniec zrobiła się chyba mglista czy deszczowa. Były problemy z oddawaniem honorów starszym żołnierzom i oficerom nie tylko przed ale i po przysiędze. Na uroczystą przysięgę przyjechali do mnie wujek Emil i stryj Michał. Było dość elegancko i mieliśmy więcej niż zwykle swobody. Wypiliśmy trochę z jakimś kapralem który zapoznał się z moimi gośćmi.Przypominam sobie ,że areszt po przysiędze był przepełniony. Tak to mniej więcej wyglądało w okresie unitarnym.
Po przysiędze do cywila.
Jeszcze przed przysięgą wysyłano mnie do kancelarii żywnościowej w budynku sztabowym głównie po to żeby wywiórkować tam podłogę. Potem doszła robota jako pisarz. Wystawiałem asygnaty na prowiant dla całej jednostki, prowadziłem ekwiwalenty pieniężne za prowiant dla urlopowanych żołnierzy, książkę zaprowiantowania dla kadry, układałem jadłospis dla jednostki i inne zlecone i polecone czynności. Było nas pisarzy w sztabie kilku był pisarz w zbrojeniówce mój super kumpel, przyjaciel w wojsku Adam L., był w mundurówce też kumpel Franciszek G., dwóch pisarzy było w kancelarii szefa sztabu ale ich imion nie pamiętam, oraz jeszcze pisarz w służbie CPN. Pisarze jak i inni funkcyjni żołnierze przyporządkowani byli do baterii gospodarczej której dowódcą był st. ogn.Piotrowski. Moim szefem w kancelarii był szef służby żywnościowej por. Włodarczyk. Zwierzchnikiem szefa był kwatermistrz jednostki kap.Grzesiak nazwany przez żołnierzy "Wilkiem".Często u niego podpadałem. Najczęściej za tak zwaną nie uzasadnioną obecność na kuchni a też za podobno błędnie oddawane honory. Miałem od ,,Wilka" parę aresztów, ale zawsze ratował mnie od ich odbycia mój szef. Stałem parę razy na warcie podobnie zresztą jak i inni pisarze a zdarzało się to w czasie 3 czy 4 wyjazdów jednostki na ćwiczenia garnizonowe czy dywizyjne. Jako cała JW 2366 o ile dobrze pamiętam byliśmy dwa razy w lecie na poligonie w Wicku Morskim na przesmyku między Bałtykiem a jeziorem Wicko. Zaopatrywaliśmy się tam w prowiant przeważnie w Ustce lub w bliższej wsi Jarosławiec. Dowódcą jednostki był wówczas ppłk Molenda a zastępcą do spraw liniowych chyba mjr Pałka a politrukiem mjr - nie przypominam sobie. Pod koniec służby byliśmy na wykopkach ziemniaków i tam "zarobiliśmy" bodaj 2 dni dłuższej służby za opieszałość w zbiorach. Służbę skończyłem w stopniu bombardiera jesienią 1964r.

Rogowo
Rezerwa jesien 1962-1964
Ryszard Nowak...

...Bateria Dowodzenia.
  01 - Przysięga.
  02 - Zima 1962 w Rogowie.
  03 - Dowódca Baterii Dowodzenia Kpt. Mułkowski.
  04 - Od lewej Ryszard Nowak, w środku klęczący Paweł Odwajd, prawa strona stojący Mietek Kałaska.

Rogowo
Rezerwa jesień 1964-1966
Jan Nojek

Od 27.10.1964r.(szkoła podoficerska w Koszalinie jw.2509) do 21.09.1965r.i od 22.09.1965r. do 23.04.1966r. w jw.2366 bateria "D" W okresie tym uczestniczyłem w dwóch poligonach zimowych i jednym letnim.
  01 - Na urlopie w domu.
  02 - Koszalin 20.12.1964r. Przysięga.
  03 - Koszalin JW. 2509 działon po egzaminach (drugi od prawej por.Jerzy Chmura d-ca plutonu, pierwszy od prawej            kpr. Bogdan Koliński d-ca dziełonu).
  04 - Jan Nojek.
  05 - Przerwa w działoczynach.
  06 - Luty 1966r. Jan Nojek na poligonie w Wicku Morskim.
  07 - Kapral Grykień przed wartownią.
  08 - Rogowo - relaks nad morzem.
  09 - Koledzy kaprale - Potapowicz i Kopania.

Rogowo
Rezerwa wiosna 1968-1970
Zbigniew Godos...

...z Przemyśla. Służył na II Baterii w stopniu kaprala, jako "przelicznik". Wówczas podstawowym sprzętem jednostki były armaty przeciwlotnicze kal. 57 mm. Cały park uzbrojenia był pod gołym niebem na przeciw wartowni od strony Mrzeżyna. Dowódcą pułku był ppłk. Pawełko. Kadrę II baterii stanowili dow. por. Francuz, por. Jędrzejczak, por. Grzelak. ppor. Olech.
Poniżej przedstawia swoich kolegów. Od lewej
  01 - Koniec szkoły podoficerskiej w Koszalinie.
  02 - Zima na plaży za budynkiem baterii - pierwszy od lewej kierowca ciągnika, oraz kol. Gajewski.
  03 - Za budynkim baterii - od lewej kol. Gajewski, kol. Makiewicz, trzeci to Paweł Błachiński serdeczny przyjaciel do dziś.
  04 - Trzeci od lewej to kol. Kozubowski, grał pobudkę.
  05 - Zbigniew z Przemyśla.

Rogowo
Rezerwa jesień 1968-1970

Rezerwista Leszek Gromek służył na Baterii Dowodzenia w latach 68-70. Zasilił galerię JW. 2366 swoimi zdjęciami, przedstawiając swoich kolegów.

   01 - Jurek Mroczek, Leszek Gromek, Sylwek Kiełczewski.

   02 - Leszek Gromek, Kiełczewski.

   03 - Kiełczewski, Haruta, Leszek Gromek.

   04 - Koledzy z plutonu.

   05 - Leszek Gromek, J. Mroczek.

   06 - Kiełczewski, Leszek Gromek.

   07 - Leszek Gromek.

   08 - Wiesiek Haruta, Leszek Gromek.

   09 - Jurek Mroczek, Leszek Gromek, Sylwek Kiełczewski.

Rogowo
Rezerwa jesień 1969-1971

Kolega Marian Łowigus z Bydgoszczy zasilił galerię fotkami. Kolega służył na 3 Baterii. Dowódcą był por. Stefan Francuz.

  01 - Żołnierze przed budynkiem III Baterii.

  02 - Kolega Marian.

  03 - Na drugim zdjęciu Marian wraz z kolegami, też z Bydgoszczy.

Rogowo
Rezerwa wiosna 1972-1974

  01 - Zdjęcie pierwsze to przysięga w mieście Łomży ( maj 1972 ) 2 pluton, 2 szkolnej Kompanii mechaników silników spalinowych - po ukończeniu szkółki ( jesień 72 ) skierowany do Rogowa jako mechanik w plutonie remontusamochodów PSO. Dowódcą plut. był por. Sokołowski, później por. Rajzner dcy. to sierż. Grączewski i plut. Paciorek (w ogóle kadra plutonu ok.) Dowódcą jednostki w tym czasie był płk. dypl. Hieronim Jagodziński.
  02 - Drugie zdjęcie poniżej od lewej to właściciel powyższych zdjęć Jurek Chabiera.
  03 - Na zdjęciu z napisem 233 DDC przedstawia swoich kolegów z fali. Od lewej Rysiek Jena, Jurek Chabiera, Henio Stec, Andrzej Staniszewski, Teoś Kocoń.
  04 - Na czwartym zdjęciu są ci sami koledzy z fali co na poprzednim.
  05 - Zdjęcie czwarte nie posiada podpisów.

Rogowo
Rezerwa wiosna 1972-1974

Kolega Jacek Burnus - Bateria VI dowódca kpt. Wiesław Dymiński, Szef - Witold Tański, d-ca plutonu ppor. Priomski. - Do jednostki zameldowałem się z dwudniowym opóźnieniem - przedłużyło się pożegnanie z kolegami. Trafiłem na 6 baterie do działonu dowodzenia. Byłem tam krótko bo zostałem zaangażowany do zespołu muzycznego. Przeniesiono mnie do działonu, byłem ładowniczym. Jako najlepszy żołnierz na unitarce, wybrany zostałem do pocztu sztandarowego i czytałem odezwę do przybytych rodzin, znajomych oraz do całej nad nami nam panującej kadry. W zespole grałem prawie dwa lata bawiąc z rozkoszą naszą wspaniałą abstynęcką kadrę. Dlatego piszę prawie bo 3 miesiące przed rezerwą wysłano około 25 osób na przeszkolenie na działa 37 i 85 mm do Zgierza. Służbę zakończyłem wiosną 1974 roku.
  01 - 02 - Poligon w Wicku występowałem razem z Czarnymi Beretami.
  03 - Stoję z zakrytą brodą goździkiem - byliśmy jurorami kompanii śpiewających w Gryficach.
  04 - Sylwester w sali kina 72 - 73, mieliśmy tylko sodową wodę.
  05 - Na zdjęciu z mikołajem drugi z lewej, pierwszy stoi Heniu Mohr - pianino, Leszek Szuba - gitara bas, Andrzej Pawłowski perkusja i nieżyjący Rysiu Gawor - gitara.

Rogowo
Rezerwa jesień 1972-1974

Kanonier Eugeniusz Kupisz.
Służbę wojskową odbywałem w JW 2366 z poboru jesień 1972-74. Do przysięgi byłem żołnierzem 5 Baterii, po przysiędze zasiliłem szeregi Baterii Dowodzenia. Dowódcą Baterii był wówczas ppor. Stanisław Żywiec (w trakcie mej służby awansował do stopnia kapitana), następnie jego obowiązki przejął ppor. Nowakowski. Dowódcą drużyny był kol. bomb. Zbigniew Puchalski. W skład kadry baterii wchodzili m.in. sierż. Bukowski, por. Żeleziński, plut. Zgorzelisk, ppor. Szuszkiewicz (Suszkiewicz ?), chor. Dziadosz.

  01 - 28 lat później. Rezerwista Eugeniusz Kupisz. W tle wejście do Baterii Dowodzenia.
  02 - Na skwerze przed Baterią Dowodzenia stoją od lewej: Stanisław Pawłowski, Adam Budka, Ryszard Kubiak, Zbigniew Kalksztajn "Rzeźba", Wojciech Łuczyńskiklęczą od lewej: nazwiska pierwszego z kolegów nie pamiętam, Henryk Pawlikowski, Eugeniusz Kupisz, Władysław Strzemieczny "Papuśny", Tadeusz Hermanowski "Cukier" leżący Józef Pawlak "Baca".
  03 - We wnętrzu samochodu dowodzenia R-118.
  04 i 05 - Po zajęciach.
  06 - Na plaży. W środku Wojciech Krupa.
  07 - Moja "chusteczka"

Rogowo
Rezerwa jesień 1975-1977
Edward Bromund...

...od 1975 jesień Braniewo - szkółka kierowców pojazdów gąsienicowych. Od lutego 1976 do jesieni 1977 Rogowo, kierowca wyrzutni III Bateria Ogniowa. Dowódca III Bateri Ogniowej - porucznik Krzysztof Mruk.

  01 - Edward Bromund, (po prawej) byłem kierowcą mechanikiem wyrzutni.
  02 - Na poligonie w Drawsku.
  03 - Od lewej Tadeusz Weyna z Bydgoszczy, Lech Kmiecik z Konina.
  04 - Kolega Roszak.
  05 - Tadeusz Weyna.
  06 - JaEdward Bromund i Lech Kmiecik z Konina.
  07 - Tadeusz Weyna.
  08 - Od lewej Szkarłat, Czubak z Człuchowa, ja, Kmiecik następny...nie pamiętam.
  09 - Od lewej Lisak, Kmiecik i nie pamiętam nazwiska, ale wiem że pochodził z Kołobrzegu.
  10 - Porucznik Nowak.

Rogowo
Rezerwa jesień 1976-1978
Krzysztof Krakowiak...

Melduje się St.szer. Krzysztof Krakowiak, kierowca ASa o numerze rejestracyjnym UA 14-52.

  01 - Chusta rezerwy jesień 1978 r.
  02 - 12.10.1978 r Bateria Dowodzenia rocznik jesień 76-78.
  03 - 22.10.1978 r.Rezerwa Wiosna 77 i wicerezerwa jesień 78.
  04 - Autor chust i fali na Baterii Dowodzenia.

Rogowo
Rezerwa jesień 1976-1978
Piotr Zamojski...

...służył w naszej jednosce w latach 1976-1978 r. na IV Baterii Ogniowej, ( na tej samej co ja, tylko kilka lat wcześniej ) dowódcą był por. Blok,
szefefem sierż. Szafer. Z kadry IV baterii wymienia plut. Rowińskiego i ppor. Rybakowskiego.
( opis zdjęć jest jego autorstwa )

  01 - Piotr Zamojski
  02 - Zdjęcia (2 i 3) z ostatnich lat, nie wymagające chyba komentarza.
  04 - rezerwa jesień 1977 r. Niestety nazwisk nie pamięta, może ktoś się rozpozna.
  05 - Przygotowania IV baterii do obchodów święta pułku. Na czele dowódca IV baterii nieżyjący
         por. Blok.
  06 - Nowy rok na plaży w Rogowie. Od lewej: kol. Kozłowski z Gdyni. kol Kapalski z Koła,
         kol. Zamojski z Łodzi, kol. Nierychły z okolic Konina,  kol. Krawiec z Łodzi.
  07 - Od lewej kol. Lewandowski z Przedcza, w środku plutonowy Rowiński rok 19977
  08 - Koledzy IV baterii rok 1977 r.
  09 - Poligon w Czaplinku, stacja sswn a na niej kol. Nierychły i kol. Piotr Zamojski.
  10 - Poligon Czaplinek wiosna 1978. Na wyrzutni II kol. Nierychły, kol. Zamojski, kol. Lewandowski.
  11 - Poligon kol. Zamojski wraz z kolegami IV baterii.
  12 - Kol. Zamojski na pusyni Karakum ( ZSRR ) Koniec września 1978 r.
  13 - ... i na zestrzelonym fragmencie samolotu.
  14 - Zima w Rogowie koledzy IV baterii.
  15 - Na stacji sswn.
  16 - Operator wyrzutni Piotr Zamojski wraz z kolegą z baterii.
  17 - Cała załoga wyrzutni II wiosna 1978 r.
  18 - Poligon Czaplinek.
  19 - Na palarni - bez opisu
  20 - Wieczór przed wyjsciem do cywila - świetlica IV baterii, rezerwista Piotr Zamojski i kol. Krawiec.
  21 - Rok 2002 rezerwista Piotr Zamojski, a w tle zamknięte drzwi IV bateri. Rozkładając ręce chciał chyba przekazać        wszystkim żołnierzom którzy służyli w Rogowie w JW. 2366 słowa piosenki "...to już jest koniec! możemy iść , jesteśmy        wolni , nie ma już nic."
  22 - Na korytarzu IV baterii od lewej rezerwista kol. Nierychły, młodsi kol. Trzonek, kol. Wyrwicz, oraz rezerwista        Lewandowski.
  23 - Chwile przed cywilem : Od lewej stoją: kol. Kapalski, kol. Kozłowski, szef IV baterii nieżyjący
       sierż. Szafer, kol. Krawiec, kol. Jaskólski, kol. Zamojski, na dole sierż. Rowiński,
       kol. Lewandowski.

Rogowo
Rezerwa jesień 1977-1979

Kolejnym rezerwistą który zameldował się jest kol. Andrzej Dziuba z Łodzi - operator stacji P-40 z Baterii Dowodzenia.

   01 - Bomb. Andrzej Dziuba na plaży.

   02 - Na pierwszym planie kolega lecz nazwiska nie pamiętam, w tle czytam książke.

   03 - Ja przy poniemieckim pasie startowym wychodzącym w morze.

   04 - Przy tym samym pasie starowym, chłopcy z Baterii Dowodzenia jesień 1978 r. po poligonie w Kazachstanie.

   05 - Ta sama sesja co wyżej jesień 1978 r.

   06 - W tle stacja radiolokacyjna RSWP P-40. Na zdjeciu od lewej: Kubiak, Zielinski, Laki pod jednostką w Rogowie.

   07 - Na wydmach.

   08 - Na Baterii Dowodzenia.

   09 - Niedziela na sportowo - boisko przy jednostce.

   10 - Ta sama niedziela.

Rogowo
Rezerwa wiosna 1979-1981

Kolega Zbyszek z Darłowa który służył na Baterii V jako st.operator SSWN opisuje swoje zdjęcia z tamtych lat następująco

   01 - Koszalin - szkółka.

   02 - Poligon 1980 r.

   03 - Kol. Zbyszek wraz ze swoim dowódcą dowódca plutonu - Alichnowicz.

   04 - Życie wieczorne na baterii.

   05 - Koja.

   06 - Plaża z tyłu widać resztki wyrzutni V-1.

   07 - Fale na świetlicy.

   08 - Chusty.

   09 - Wydma amfiteatr.

   10 - Ramka do wyrobu serwetek.

   11 - Morze i my.

   12 - Chusta Zbyszka.

   13 - Stacja SSWN.

   14 - Moje miasto.

   15 - Wyrzutnia obok wpisy tych co na niej służyli.

Rogowo
Rezerwa 1979-1982

(dwa i pół roku służby ... koledzy mieli pecha ponieważ zastał ich stan wojenny.)

Rezerwista JW 2366 Andrzej Rogiński ze Złocieńca przysłał kolejne zdjęcia z okresu swojej służby, wymieniajac nazwiska kolegów których pamięta. Wszyscy służyli na baterii dowodzenia dwa i pół roku.

   01 - Pierwsza i druga fotka przedstawia kol. Andrzeja Rogińskiego z falą nad morzem. Na pozostałych zdjęciach           przedstawia kolegów tych których nazwiska pamięta - Bucik, Sorbian, Solarz, Sołtys, Jędrzejczyk, Jaśkiewicz,           Tomaszczyk, Einsporn, Rusak.

Rogowo
Rezerwa jesień 1980-1982
Waldemar Górecki...

Unitarkę zaczeliśmy na jesień 80 r. na baterii ogniowej chyba 2 ogniowej, to ten długi budynek koszarowy stojący równolegle do wydm z dwoma wejściami, unitarka była w prawym wejściu na parterze. Po unitarce trafiłem na baterie remontową gdzie dowódcą był kpt.Sapko, szefem był chor.Szafer, dowódcą plutonu był mł.chor. Andrzej Gozdan, dowódcą drużyny był sierż.(mówili) Ciupak ale tak się nie nazywał, ten był spoko gość. Dowódcą jednostki był mjr. Konder, szefem sztabu mjr. Matuszak, a zastępcą dowódcy ds. technicznych był mjr. Andrzej Chęciński(nieżyjący niestety). Dobrze pamiętam sporo nazwisk bo czesto z kol. Bednarczykiem wspominamy dawne czasy. W galerii rezerwistów jest kol. Marian Moroz którego znam osobiście bo on był z wiosny 81 i razem brudzilismy się w smarach samochodowych(wspólny wyjaz do jednostki w Czarnem) na rozbiórkę trailera. Załączam tylko dwie fotki bo tylko tyle mam, za naszych czasów mało się robiło zdjęć. Na zdjęciu poziomym od lewej stoją: Czesiu Dajnowski z Kołobrzegu, Andrzej Śmigielski ze Złocieńca, Sikora Paweł z Rogowa (ale tego k. Białogardu), Jaskółka Jasiu okolic Barwic, Andrzej Borszcz z Koszalina, Mejer zdaje się że z Trójmiasta, klęczą: bombardier Waldemar Górecki czyli ja, oraz Włodziu Bednarczyk z którym kontakty utrzymuję nieprzerwalnie do dziś. Na pionowym zdjęciu oprócz tych samych osób co na poprzedniej fotce jest dwóch kolegów ze starszego rocznika tj. stoi kolega którego nazwiska nie pamiętam, lecz pamiętam że mówili na niego Zomer pochodził z Nakła/Notecią, a był z rocznika jesień 79, drugi kolega stojący po mojej prawej stronie to kol.Kowalewski z rocznika wiosna 80.

Rogowo
Rezerwa 1981-1983

Jerzy Tadeusz Szopiera służył w Jw. 2366 w latach 81-83 początkowo na Baterii Dowodzenia. Zdjęcie środkowe Baterii to Bateria III lub V - zrobione prawdopodobnie w 19882 r. Pozostałe to wyrzutnie na widokówkach które można było kupić w kiosku przy WDW.

Rogowo
Rezerwa wiosna 1981 - 1983

Kolega Marian Moroz służył w Rogowie na Baterii Remontowej od wiosny 1981 do wiosny 1983, dowódcą był kpt. Sapko, dowódca plutonu chor. Gozdan. Marian był mechanikiem silników turbinowych, pracował z por. Gonciarzem w hangarze przy wyrzutniach. Zdjęcia pochodzą z marca 1982 - Bateria Remontowa na strzelnicy, na pierwszym zdjęciu trzeci od lewej to kolega Marian.

Rogowo
Rezerwa (wiosna) 1982 - (jesień) 1983

Rezerwista Latos Andrzej - kapral POiRR Pluton Ochrony i Regulacji Ruchu, wraz z rezerwistą Mirosławem Padechowiczem zameldowali się w galerii JW 2366.

   01 - Święto Pułku JW. 2366 na czele z dowódcą pułku majorem Bogdanem Konderem.

   02 - Andrzej Latos, Mirosław Padechowicz.

   03 - Andrzej Latos, Mirosław Padechowicz.

   04 - Henryk kowalczyk, Andrzej Latos, Mirosław Padechowicz.

   05 - Mirek Padechowicz.

   06 - Mirek Padechowicz.

   07 - Mirek Padechowicz.

   08 - Mirek Padechowicz, Roman Jędrzejczyk.

   09 - Mirek Padechowicz,Sylwek Nowak

   10 - Mirosław Padechowicz.

   11 - Mirek Padechowicz Roman Jędrzejczyk.

   12 - Zdjęcie po moim wyjściu do cywila- od lewej Roman Jędrzejczyk, kojarzę jako Kuśmider, (czwarty) - Eugeniusz Kurz,          Sylwester Nowak, Kijuś, Mirek Padechowicz, Piotrek.

   13 - Andrzej z kolegami.

   14 - Chusta Andrzeja

Rogowo
Rezerwa wiosna 1982-1984

A jednak ... doczekałem się !!! Po dłuższej przerwie dostałem kolejne zdjęcia i to od kolegi z Łodzi
Krzysztofa Andrzejczaka który był operatorem SSWN na III baterii. O ile dobrze pamietam to pułk w 1983 wyjechał na strzelanie do ZSRR . Ostre strzelanie z wyrzutni KUB odbyło się na pustyni ( Karakum ? ) . Na ostatnim zdjeciu poniżej stoją koledzy III bateri : Mażarski leszek , Jaros , Jaworski , d-ca por. Lasota .
Z tyłu od lewej Andrzejczak Krzysztof , Bielawski , Nałęcz Janusz .

Rogowo
Rezerwa wiosna 1982-1984

Kolejnymi zdjęciami zasilił stronę kol. Andrzej Duliba który służył w J.W 2366 w latach 82-84 r. na I Baterii Ogniowej jako operator wyrzutni. Dowódcą I Baterii był por. Czyzewski, a szefem sierż. Lewandowski. Poniżej przedstawia swoich kolegów z którymi zaczynał służbę przy W.S.O.W.O.P.L w Koszalinie pierwsze trzy zdjęcia pochodza z tego właśnie okresu, nie przedstawia imiennie ponieważ czas robi swoje. Natomiast czwarte zdjęcie przedstawia następująco.
Od lewej stoją - w sweterku Andrzej Duliba, Andrzej Sroczyński, Janusz Stanisz, Marek Stoltman. Kleczą - Roman Edyko i Paweł Sroczyński.

W.S.O.W.O.P.L Koszalin
25 października 1982 r. - 10 kwietnia 1983 r.

Poniżej umieściłem dyplom ukończenia szkoły podopicerskiej przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej "Kurs młodszych specjalistów" zapomniałem o jego istnieniu . Wszyscy zaczynaliśmy jako kononier elew, na koniec awans do stopnia bombardiera.
Do końca mieliśmy 551 DDC.

Koledzy z 112 plutonu z którymi zaczynałem służbę w MON .

Angys Adam - Leszno
Faust Robert - Szczecin
Granecki Zdzisław - Szczecin Pomorzany
Kowalewski Mirosław - Gdynia
Kral Roman - Szubin
Myszk Zbigniew - Gdynia
Pawlak Bogdan - Polkowa
Słupikowski Marek - Żagań Mąkowarsko
Stępień Mariusz - Dabrowa Górnicza
Sikorka Śmiałek Marek - Międzyrzecz
Wieremiejko Adam - Białystok

Kolega Robert Faust z którym zaczynaliśmy służbę na szkółce w Koszalinie - po kilku miesiącach służby w Rogowie przeszedł do cywila. Kolega Robert i kol. Marek Śmiałek, wszyscy byliśmy w Koszalinie w 112 plutonie, oraz zdjęcie z naszej przysięgi, a właściwie po przysiędze w stołówce - spotkanie z rodzinami.

Rogowo
Rezerwa jesień 1982-1984r.

Poligon zimowy 1984 r.
(trzy fale).

01 - Poligon zimowy luty 1984 r. Mrzeżyno. Stoją d-ca Jan Dziura. Od lewej Janusz Tyburski, Zdzisław Kujawski,
      Stanisław Kokolski, Bogdan Zaręba, Kazimierz Kluczyński .
02 - Poligon Drawsko Pomorski "Rubin 84 " luty - marzec 1984 r. Stoją od lewej Leszek Graczyk, Zdzisław Olewicz,       Kazimierz Kluczyński, Eugieniusz Słomski. Klęczą od lewej Mirosław Popławski Marek Bujło, Marian Kowalski. Siedzi        Piotr Bartniczuk, a nad nim ja...czyli Jacek .
03 - Poligon Drawsko Pomorskie "Rubin 84 " koniec poligonu 2 marca 1984 r. Stoją od lewej Andrzej Wiktorowski,       Mirosław Popławski, szef - Ryszard Morawski, Leszek Pawłowski, Piotr Bartniczuk Waldemar Jabłoński .
04 - To też Drawsko Pomorskie "Rubin84" luty - marzec 1984 ja we własnej osobie , stoję przy otwartym luku samochodu        BRDM .
05 - Drawsko Pomorskie "Rubin 84" luty - marzec 1984 r. Pierwszy to Marian Kowalski, Piotr Bartniczuk, ja, a w tyle
       Piotr Lipiński .

A to moja chusta z którą wychodziłem do cywila, na chuście są nazwiska kolegów z mojej
IV baterii ogniowej, i pozostałych baterii pułku J.W 2366 wychodzących do cywila.
Autorem i wykonawcą chusty jest Suchocki Ryszard - Stanisławów, Osęczyzna.

Rezerwa 1982-1984
J.W 2366

Adamczewski Dariusz – Pabianice, Łódź      
Bartkowiak Mariusz – Konin
Bednarz Zbigniew – Kołobrzeg
Bujło Marek – Ełk
Chorążak Jacek – Łódź
Czerlonko Zdzisław – Rychliki, Elbląg
Dorocki Marian – Bożejewko, Gorzów
Gruchała Dariusz – Łódź
Hublewski Maciej – Gdańsk
Kowalewski Mirosław – Gdynia
Kolat Jan – Bydgoszcz
Lauk Jacek – Wiśniowa Góra, Łódź
Leszczyński Robert – Szczecin
Lipiński Piotr – Warszawa
Gołębiowski Wojciech – Bydgoszcz
Graczyk Leszek – Bydgoszcz


Mażarski Leszek – Biskupów
Mrozowski Mikołaj – Słupsk
Nałęcz Janusz – Gdańsk
Niedek T. – Ełk
Olszewski Arkadiusz – Ostrołęka
Opara Bogusław – Podgaje, Okonek
Rogalski Jakub – Konin
Pieńkowski Marek – Ostrołęka
Puppel Bogdan – Koczała II, Słupsk
Stoltman Marek – Cetyn, Trzebielino
Sierocki Jan – Lubań Kujawski
Sieradzki Andrzej – Ustka
Tyburski Janusz – Iława
Wiktorowski Andrzej – Kicko
Wojtyniak Józef – Cetyń
Wróbel Wojtek – Konin
Zaręba Bogdan – Kołobrzeg

Rogowo
Rezerwa jesien 1982-1984
Jan Grabowski...

Bat. Dowodzenia - d-ca rdst. R-118 w plutonie łączności.
Zdjęcia pochodzą z terenów jw. 2366, oprócz pierwszego zdjęcia które było zrobione w Moskwie, po lub przed strzelaniem na pustyni Karakum.

01 - Kadra Bat. Dowodzenia - kpt. Flis d-ca baterii, por. Stachowiak, chor. Tański szef baterii, chor. Lachowicz,
       sierż. Chiliński.
02 - Jan Grabowski.
03 - Rezerwa na OSF:od góry - Grzesiek Wiosna, Wojtek Dupla, Boguś Ochędzki, Marek Piłat, Adaś Ronowski.
       Z przodu Andrzej Rudż i Jan Grabowski.
04 - Ta sama ekipa co na zdjęciu poprzednim - doszedł Marian Zaniewski (w mundurze wyjściowym).
05 - Małpi gaj Boguś Ochędzki, Jan Grabowski, Marek Piłat, Marian Zaniewski, Grzesiek Wiosna, Adaś Ronowski,
       Wojtek Dupla, z przodu Andrzej Rudż.
06 - Ćwiczy nas Ochędzki, pompują - Wiosna, Grabowski, Dupla, Ronowski, Piłat, Rudż.
07 - Ta sama ekipa co na poprzednim zdjęciu na wydmach.
08 - Lasek za baterią, doszło do ekipy dwóch ludzi, obok M. Zaniewskiego w wyjściówce Jarek Stachera, a przed nim siedzi        Rysiek Karwasz (po Koszalinie).
09 - Rezerwa na wydmach - M. Zaniewski, A. Ronowski, G. Wiosna, R. Karwasz, J. Stachera, M. Piłat, B. Ochędzki,
       J. Grabowski, W. Dupla, A. Rudż.
10 - Plaża, a na plaży "fala".
11 - Adam Ronowski na rekach Jana Grabowskiego.

Rogowo
Rezerwa jesien 1982-1984
Mirosław Kowalewski...

Kolega z którym razem zaczynaliśmy służbę w monie, najpierw Koszalin 6 m-cy (szkółka) byliśmy razem w 112 plutonie w tej samej sali, i niejeden "litr" potu wylaliśmy na korytarzu w czasie wychowania fizycznego, jak i też niejednym mięsem rzucaliśmy pod adresem dowódców w czasie marszu na strzelnicę w Koszalinie marszobieg. O ile dobrze pamiętam to było chyba 7 km Koszalin - Rokosowo. Po szkółce trafiliśmy do Rogowa kolega Mirek na II Baterię a ja nad nim na IV. I tak już pozostało do wyjścia do cywila. Kolega Mirek przysłał dwa zdjęcia jedno z przysięgi w Koszalinie, a właściwie po przysiędze spotkanie z rodzinami. A drugie już z Rogowa.

Rogowo
Rezerwa wiosna 1984-1986
Piotr Antczak...

Kolega Piotr przysłał kilka swoich fotek z fali wiosennej 1984-1986. Zdjęcia zostały zrobione w marcu 1985 tuż po pasowaniu na wicków.

Rogowo
Rezerwa wiosna 1984-1986
Jarosław Łada...

"Służyłem na Baterii Remontowej - pluton uzbrojenia (wiosna 84-86. Razem ze mną na tej samej baterii służył Piotrek Antczak. Z tej samej fali zamieszczony niżej Marek Matthias. W tamtych czasach dowódcą unitarki był por. Sokołowski. Dowódcą pułku pierwszy nie pamiętam nazwiska, później kpt. Mruk. Dowódcą baterii (później kompanii) por. Marian Kłak. Szef kompanii wcześniej (o ile się nie mylę) sierż. Lewandowski, który odszedł do Warszawy, zwany u nas Bandytą. Po nim nastał plutonowy Konieczko. Zastępcą dowódcy był ppor. Tomczak. Z mojej fali w jednostce na zawodowego został Ś.P. Krzysztof Grobelski. Z późniejszego poboru jeden z szefów kompanii Andrzej Mazur."

   01 - Poligon Stargard Szczeciński od lewej stoją: Romek Plichta, Rysiek WZT, Krzysiek Grobelskiod lewej siedzą: Mietek           Gębicki, Piotr Markowicz, Krzysiek Bloch, Zbyszek Bralewski i ja.

   02 - Poligon Stargard na Uralu Juncewicz, Pszczółkowski, Lubakow, Kwaśniewski i ja.

   03 - Warsztaty uzbrojenia od góry ja, Demiańczuk, Juncewicz, Lubakow, Pszczółkowski.

   04 - Warsztaty uzbrojenia Kwaśniewski, Demiańczuk, ja, Juncewicz, Lubakow.

   05 - Mieliśmy podjąć pracę w cyrku, dlatego niezwłocznie zaczęliśmy ćwiczyć :) na drabinie od lewej Mirek Kwaśniewski,           na linie ja, wiszący Rysiek, obok stoi Romek, i niedoszły wisielec Mietek :)

   06 - Chcieliśmy wszyscy zostać sierżantami, dlatego zdjęcie zrobiliśmy w "sierżancie" :) na samym dole ja, nade mną           Mietek, Rysiek, Zbyszek a obok stoi Romek Plichta.

   07 - Niedoszłe nietoperze :) Zbyszek, Rysiek, Mietek, ja, Mirek.

   08 - Rysiek, ja, Mirek, Zbyszek.

   09 - Relaks w lesie :) Rysiek, ja, Mietek, Zbyszek.

   10 - Na dole: Pszczółkowski, Grobelski nad nimi Bralewski, ja, Bloch WZTa.

   11 - Na dole Piotrek Demiańczuk, od lewej stoją Marek Lubakow, Mirek Kwaśniewski a na nich Mietek Juncewicz i ja.

   12 - Plaża - Mietek, Rysiek, ja, Zbyszek.

   13 - Plaża - od dołu: Mietek Juncewicz, ja, Piotrek Demiańczuk, Marek Lubakow, Mirek Kwaśniewski.

Rogowo
Rezerwa wiosna 1984-1986
Marek Matthias...

Kolega Marek Matthias zasilił galerię sporą dawką zdjęć z swojego okresu służby w JW. 2366. Służył na Baterii Zaopatrzenia pod dowództwem por. Kajetana Goździelewskiego, poniżej opsuje zdjęcia :

   01 - Chusta rezerwisty Marka.

   02 - Kolega Marek i Adam Orłowski.

   03 - Od lewej Adam Orłowski, Marek Matthias, klęczy Adam Jankowski.

   04 - Od lewej kolega Krzysztof Ostrowski (świetej pamięci), Marek, Mariusz Pawelczyk.

   05 - Wydawanie posilku - od lewej Adam Orłowski, Piotr, Marek, a z tyłu widać naszą szefowa kuchni "Tabaze".

   06 - Wydawanie posiłku na stołowce.

   07 - Kolega Marek myje wannę.

   08 - Pobieranie prowiantu na obiad ( to był alarm na wypadek wojny ).

   09 - Starszy sierżant ( dyplomowany ) - szef stołówki Janusz Balcerowicz.

   10 - Kuchnia polowa na wyjeździe w rejon bojowy.

   11 - Adam Orłowski gotuje na wyjeździe w rejon bojowy gulasz.

   12 - Przysięga młodego rocznika Marek stoi tyłem, na przeciwko Piotr Antczak "Dlugi".

   13-17 - To zdjęcia z plaży w Rogowie wraz z obsługą ośrodka wojskowego.

   18 - Mrzeżyno.

   19-23 - To bylo w ośrodku dla oficerow i ich rodzin w Mrzeżynie Lato 1983.

   24 - Stanislaw Rybka z dziewczyną - Mrzezyno.

   25 - Taniec w kaloszach,

   26 - Kolega Marek z " uzbrojeniem "

   27 - Spotkanie po 20 latach ze swoim dowódcą Kajetanem Goździelewskim.

   28 - W środku małżonka Marka.

   29 - Na ostatnim zdjęciu Kazimierz Bralewski - kierowca Baterii Zaopatrzenia.

Rogowo
Rezerwa jesien 1984-1986
Marek Jastrzębski...

Służyłem na Bat. Dowodzenia, której dowódcą był wówczas kpt. Flis, po niedługim czasie przeniesiony do sztabu a jego obowiązki przejął por. Czesław Stachowiak (super gość). Do Rogowa trafiłem 27,10,1984r. Unitarkę zaczęliśmy na 5 Bat. Ogniowej (budynek po prawej stronie na piętrze)9 grudnia przysięga i przydział na Bat. Dowodzenia (w tym samym budynku na parterze). Trafiłem do plutonu dowodzenia jako kierowca stacji radiolokacyjnej, umieszczonej na samochodzie KRAZ PRW-9 Zośka (częściej ze względu na rodzaj pracy anteny mówiliśmy kiwaczek)D-cą mojej stacji był mł.chor. Dariusz Wójcicki (fajny gość w moim wieku), szefem baterii wszystkim znany "Tajfun" chor. Witold Tański(ś.p). Na sam koniec mojej służby dane mi było przeżyć wspaniałą przygodę - pułk odbył strzelanie bojowe na poligonie na stepach w Kazachstanie. Pojechaliśmy tam bez sprzętu jako że tuż przed nami ze swoim sprzętem pojechała tam bliźniacza jednostka Szczecin-Podjuchy. Wyjechaliśmy 16 września 1986 wieczorem, 18 września dotarliśmy do Moskwy gdzie byliśmy ok. 6 godzin. Po krótkim zwiedzaniu dalsza jazda. 19 września wieczorem wysiadamy na stacji Aszułuk skąd autobusami (ok.50 km) udajemy się w stepy na poligon rakietowy. 25 września strzelanie próbne (symulatory), dzień później strzelanie bojowe (tu mój pech zostałem na pododdziale jako dyżurny baterii).W następnym dniu załadunek na transport i 28 września wyjazd. 2 października przekraczamy granicę. 4 października jesteśmy w Podjuchach i tego samego dnia wieczorem wracamy do Rogowa. Potem jeszcze 6 dni i 10 października wychodzę do cywila. Z okresu służby mam parę zdjęć, niestety wielu nazwisk już nie pamiętam. Zdjęcie - 1: Marek Jastrzębski zdjęcie zrobione 27,07,1985r jestem na nim w mundurze bombardiera w rzeczywistości do końca służby pozostałem kanonierem. Zdjęcie - 2: Drugi od lewej Robert Drozd nad nim Marek Kępiński(Uhrko) wyżej Jan Kapinos,pierwszy z prawej Andrzej Sykała miedzy nim a Drozdem Marek Jastrzębski. Zdjęcie - 3:Po lewej w pidżamie Jan Kapinos nad nim Bogdan Kordaszewski (Kordzik),na dole drugi z prawej Marek Jastrzębski obok ciut wyżej Andrzej Sykała.Zdjęcie - 4: Drugi z lewej Jan Kapinos pod nim Andrzej Konieczko obok niego Marek Kępiński pierwszy z prawej Marek Jastrzębski obok Andrzej Sykała. Zdjęcie - 5: Chłopaki ze Szczecina stoją od lewej Jan Kapinos, Andrzej Konieczko, ? nie pamiętam nazwiska,Bogdan Kordaszewski,na dole od lewej Darek Lelek (wyszedł wcześniej do cywila), Marek Jastrzębski, Andrzej Sykała.Zdjęcie - 6: Zdjęcie zrobione z tyłu kantyny i biura przepustek kucają od prawej Darek Wojtkowiak, Marek Jastrzębski, pośrodku leży "Uhrko" Marek Kępiński pozostałych nazwisk nie pamiętam. Zdjęcie - 7: Chyba świetlica od lewej Zenon Lewandowski, Longin Zakrzewski, Grzegorz Maciejewski, Andrzej Halman, Grzegorz Rojewski, Marek Sochocki, Marek Jastrzębski.

Rogowo
Rezerwa jesień 1984-1986r.

Kolega Jan Kapinos który służył na V Baterii w plutonie dowodzenie pod dowództwem por. Dziury.

Rogowo
27.10.1983 r. - 28.12 1998 r.
...do końca jej istnienia.

Kolejne zdjęcia przysłał mi żołnierz byłej już niestety JW. 2366 Zbigniew Chojnacki (dzięki), który służył w Rogowie od 27.10.1983 r. do 28.12 1998 r...czyli do samego jej końca. Na dalszych planach widać budynki koszar które jeszcze zachowały swój wygląd taki, jaki pamiętam z lat służby.

Rogowo
Rezerwa jesień 1985-1987r.

Rezerwista Mariusz Zapała który służył w JW. 2366 na kompanii Zaopatrzenia przysłał zdjęcia opisując je nastepujaco.

   01 - Mariusz i kumple na plaży (w środku) po prawej stronie z blachą gryfa kucharz Adam Jankowski z Gdyni.

   02 - Zdjęcie na kompanii Zaopatrzenia w mojej sali na moim łóżku obok mnie fala wiosena 1985 na dole po lewej Wojciech           Zajdler, obok niego kolega którego niepamietam z imienia i nazwiska, nastepny to Adam Rogowski z Elbląga,(Cygan)

   03 - Zdjęcie na korytarzu kompanii Zaopatrzenia.

   04 - Świetlica - na kolanach to Krzysztof Kamil Baczyński z Gdyni.

   05 - W parku PKT

   06 - Brak opisu.

   07 - Poligon - Stargard Szczeciński krótko przed wyprawą do pobliskiej wioski na tańce.

   08 - Na krazie

   09 - Poligon ... w chyba w Stargardzie Szczecińskim z tymi długimi piórami to Mariusz.

   10 - Na warcie w lesie - magazyny ... chyba strażnica nr. 3 w kierunku mostu.

   11 - Brak opisu.

   12 - Grudzień 1986 r. w Rogowie - pozostała część zdjęć na kompanii i na wydmach.

Rogowo
Rezerwa wiosna 1986-1988

Kolejnym rezerwistą który "zameldował" się do galerii JW. 2366 jest Robert Szpakowski, w tym okresie dowódcą pułku był major Rodzen, d-cą baterii remontowej na której służył był por. Kłak, z-ca ppor. Tomczak, a szefem sierż. Konieczko. Opis zdjęć poniżej przedstawia nastepująco.

   01 - Pierwszy po lewej Robert, obok po lewej Roman Wiśniewski (Elblag), nastepnego nie pamieta był z Bydgoszczy , na           górze przy lufie "Rutek" nazwiska nie pamieta też był z Bydgoszczy, na dole Sadek (góral z poludnia ) zdjecie lato 87.

   02 - Zdjęcie na wyrzutni, w tyle zdjęcia warsztat uzbrojenia, Robert po lewej od góry wraz z Rutkien, w środku ten           najwiekszy to Władek Łuczak z Lodzi lato 87.

   03 - Ponownie wyrzutnia z widokiem na plac uzbrojenia, po prawej stronie zdjęcia kawalek magazynu żywnosciowego i           amunicjnego, w tle stary Kraz Roberta Robert pierwszy od lewej, kolejny to Rutek, na samej górze Roman           Wisniewski.

   04 - Małpi Gaj - lato 1987.

   05 - Przy Krazie w tle zdjęcia kotlownia ( plac uzbrojenia).

   06 - Przy gaziku na placu uzbrojenia.

   07 - Na plaży w tyle zdjęcia resztki mola.

   08 - Małpi gaj.

   09 - Poligon Stargard Szczecinski lato 87 , pierwszy z prawej siedzacy nasz dowodca por klak ,w środku pol klęczcy szef           sierzant Konieczka

   10 - Plac uzbrojenia na Uralu.

   11 - Areszt w wartowni numer 1 po lewej stronie Roberta Ignac, z prawej Mirus obaj z Elblaga, widoczne drzwi po           prawej stronie to "wytrzeźwialka".

   12 - 720 DDC - pierwszy dzień w JW 2366.

Rogowo
Rezerwa wiosna 1986-1988

Kolega Bożydar Sekuła przysłał sporą ilość fotek z swojego okresu służby w JW. 2366 służył na Baterii Zaopatrzenia. Są to zdjęcia z poboru wiosna 1986 - 1988 oraz z jesieni 1985 - 1987.

Rogowo
Rezerwa (zima) 1987-1988

Galeria zdjęć JW. 2366 została zasilona przez kpr. Zbigniewa Kuligowskiego, który opisuje poniższe zdjęcia.

   01-02 - Pierwsze dwa zdjecia pochodzą z przysięgi w Skwierzynie. Drugi szereg, drugi z lewej, to ja. Trzeci szereg,           pierwszy z lewej - Marek Świątek ( razem byliśmy w Rogowie i do końca służby piastował "fuchę" pisarza baterii           technicznej).

   03 - Zbigniew Kuligowski przed drzwiami wejściowymi do budynku baterii ( na parterze była bateria remontowa, oraz II           ogniowa, a na 1 piętrze techniczna i I ogniowa )służył na batrii technicznej (sierpień 1988).

   04 - Na kolejnym zdjęciu przedstawia swoją drużynę (pluton RSKP , bateria techniczna) wykonane w sali tradycji           jednostki z okazji zdobycia przez całą drużynę odznak "Wzorowego żołnierza".( zima 1988 ). Od lewej stoją:           bomadier Owczarek, kan. Żabiński z Brodnicy, bom. Matiak z Radzynia Chełmińskiego, bom. Zbyszek Kantor z Polic           i na końcu Zbigniew Kuligowski Grabarz.

   05 - Zdjęcie na polanie przed namiotami. Żołnierze plutonów montażu, rskp i dowozu. Lato 1988 r.

   06 - Przed magazynem rakiet. Od lewej, na ziemi kpr. Żygowski, bom. Kantor, trzeciego nie pamięta, bom. Matiak. Z          założonymi rękami stoi kpr. Żurawski. Lato 1988 r.

   06 - Przed magazynem rakiet. Od lewej, na ziemi kpr. Żygowski, bom. Kantor, trzeciego nie pamięta, bom. Matiak. Z          założonymi rękami stoi kpr. Żurawski. Lato 1988 r.

   07 - Zdjęcie przed tyłem dystrybutora sprężonego powietrza. Stoją od lewej kan. Bagiński, kpr. Żygowski, bom. Kantor.           Leżą od lewej kan. Nikodemski, bom. Olszewski, przedostatni bom. Matiak i Ja kpr.Kuligowski. Lato 1988 r. Co do           reszty kolegów to czas zrobił swoje, dokładnie nie pamięta nazwisk.

   08 - Skład jak na poprzednim zdjęciu, przed samochodem stoi z zeszytem pisarz baterii bom. Marek Świątek. Lato 1988 r.

   09 - Zdjęcie to kol. Zbigniew Kuligowski ( Grabarz ).

   10 - Ostatnie zdjęcie to 1987 r. ( maj lub czerwiec ) przed budynkiem WAK-u i Mundurówki. W tle garaże plutonu           dowozu rakiet. Na zdjęciu ( z tych co pamięta ) od lewej kucający bom. Zbyszek Kantor, za nim stoi kan. Franczuk,           trzeci z lewej to kol. Kuligowski ( Grabarz ).

Rogowo
Rezerwa (wiosna) 1987-1989

Kolega Andrzej Jeleniewicz przysłał swoje zdjęcia opisując je tak:
Służyłem w jednostce w latach 1987\89 na Baterii IV. Przysłałam parę zdjęć mocno nadszarpniętych czasem może ktoś pozna siebie.

Rogowo
Rezerwa (wiosna) 1987-1989

Galeria zdjęć JW. 2366 została powiększyła się dzięki kol. Januszowi Wójcikowi, który służył na Baterii Dowodzenia -pluton łączności. Dowódcą baterii dowodzenia był por. Andrzej Boiński nowy dowódca który przejął dowództwo od kpt. Flisa. Był to czas w którym czuć było lekko "wiatr zmian". Kol. Janusz zakończył służbę w Rogowie w kwietniu 1989 r. krótko po podpisaniu umów "okrągłego stołu". W czerwcu odbyły się pierwsze wolne wybory, a później wszystko się zmieniło.

   01 - Janusz Wójcik.

   02 - Unitarka - maj 1987 r.

   03 - Bateria Dowodzenia.

   04 - Wiosna.

   05 - R 118 - Poligon Wicko - lato 1988 r.

   06 - Poligon Wicko - lato 1988 r.

   07 - Kolejne święta w Rogowie.

Rogowo
Rezerwa jesień 1987-1989
Grzegorz Dziuba

...bombardier Baterii Dowodzenia pod dowództwem por. Hadasia, a po jego odejściu por. Dawidowicza.

Rogowo
Rezerwa ( wiosna ) 1989 - ( jesień ) 1990

Kolega Andrzej Chmielewski służył na przełomnie lat wiosna 89 - jesień 90. Dowódcą jednostki był major Mruk. Służył na I Baterii, na parterze dzielili wspólnie korytarz z Kompanią Remontową, na pierwszym piętrze II Bateria i Bateria Dowodzenia Dowódcą I Baterii był por. Weremczuk ( później kapitan ), jego zastępcą por. Korczyński, a szefem Kowalski.

   01 - Andrzej Chmielewski.

   03 - Kolega Andrzeja z poboru Marek Kosminski.

   - Pozostałe zdjecia są bez opisu.

Rogowo
Rezerwa ( wiosna ) 1989 - ( jesień ) 1990

Kolega Wrótniak Andrzej - Bateria Dowodzenia Pluton Ochrony i Regulacji Ruchu - straż pożarna.

   01 - Pobór wiosna 1999 - unitarka.

   02 - Andrzej Wrótniak.

   03 - Z kolegą z unitarki.

   04 - Przysięga.

   05 - Po przysiędze.

   06 - Z kolegami z straży pożarnej.

   07 - Załoga straży pożarnej.

   08 - Kol. Ciesielski Andrzej Wrótniak, kol Zdzisiek.

   09 - Plaża w Rogowie.

Rogowo
Rezerwa ( jesień ) 1990 - ( wiosna ) 1992

Rezerwista Nowakowski Roman - Bateria Dowodzenia Pluton Łączności - kierowca pojazdu RD 115.

   01 - Poligon letni Górsko.

   02 - Rogowo - P 40.

   03 - Poligon Górsko.

   04 - Poligon letni Górsko - pojazd RD 115.

   05 - Pluton łaczności na placu przy mundurówce.

   06 - Ognisko na poligonnie.

   07 - Kadra JW. 2366 z Rogowa.

   08 - Rogowo parę dni przed cywilem na placu ćwiczeń (małpi gaj).

   09 - Plaża Rogowo odpoczynek przed służbą.

   10 - Jesień 90 wiosna 92 Bateria Dowodzenia (małpi Gaj).

   11 - Plaża Rogowo już prawie rezerwa jesień 90 wiosna 92.

Rogowo
Rezerwa ( wiosna ) 1991 - 1992

Bombardier Jarosław Wlaziński kierowca elektromechanik wyrzutni III Baterii Ogniowej.

   01 - Poligon koło Ustki czerwiec 1992r.

   02 - Jurek i Józek.

   03 - Po warcie (prawie zawsze obwodnica).

   04 - Jedyne "okno" na świat w Rogowie.

   05 - III Bateria Ogniowa.

   06 - Dożywianie na sali.

   07 - Przed wartą zima 1991r.

   08 - Rezerwa.

Rogowo
Rezerwa ( kwiecień )1992 - ( październik )1993

Wiesław Mlak służył na Baterii Dowodzenia

   01 - Wieslaw Mlak Kompania łącznosci.

   02 - Kompania łącznosci od lewej: Krzysztof Grabarczyk, Wieslaw Mlak, Pawel Jaskulski.

   03 - Poligon Wielko Pomorski Kompania łącznosci - wiosna 1992 r. - jesień 1993 r.

Rogowo
Rezerwa (wiosna) 1992 - (zima) 1993

Rezerwista Janusz Klimek służył na Baterii IV w KOW - radiotelefonista.

   01 - Chusta Janusza.

   02 - Poligon w Drawsku Pomorskim (od lewej: pierwszego nie znam na pewno kapral. Drugi: bomb. Larysz Piotr Pszczyna, trzeci bomb. Klimek Janusz, ostatni chyba Pisarski.

   03 - Załoga KOW-u, poligon Drawsko 101 DDC stoja od lewej: Klimek Janusz, Larysz Piotr, i dowodca kapral nie pamietam nazwiska.

   04 - Stoja od lewej: Linkowski Tomasz - Żnin, drugi Kuczera Jacek - Lyski, trzeci Pasik Jan - okolice Szczecina (30km od jednostki) czwarty nie pamietam. W bialej koszuli Jankowski Jaroslaw, w srodku Talar Mariusz - Andrychów, Larysz Piotr i na ziemi Klimek Janusz.

   05 - Poligon w Drawsku Pomorskim, załoga KOW-u. Z lewej Klimek Janusz i na ziemi Larysz Piotr z poboru wiosna 92. W srodku dowodca kapral (nazwisko nie pamietam chyba na litera A) Kierowca Pisarski z prawej z późniejszego poboru chyba jesień 92.

   06 - Na poligonie od lewej: dowódca kapral, w srodku planszecista Larysz Piotr, po prawej w chełmofonie radiotelefonista Klimek Janusz. Z przodu kierowca Pisarski (ksywa: pisarz).

Rogowo
Rezerwa (zima) 1992 - (lato) 1993

Są !!! Kolejne zdjęcia ze służby w JW. 2366 rezerwisty ( i to ziomala ) Piotra Czapelskiego z Baterii Dowodzenia . Dowódcą jego plutonu był por. Brewczak . Szefem baterii dowodzenia był za jego służby chorąży Kiełbasa (super gość).
      Poniżej opisuje swoje zdjęcia .
Na pierwszym planie nie muszę opisywać... wszyscy wiedzą co to jest chusta dla rezerwisty i jak się długo na nią czeka aby ją na siebie można było założyć .
01 - Poligon lato 1993 .
02 - Czasza stacji radiolokacyjnej P-40 "AGATA".
        A stoją na niej - Jreneusz Dytman, kan. Dariusz Kobus, bomb. Piotr Czapelski .
03 - Kabina kierowcy P-40 .
        Tutaj jest w maksymalnej dla siebie wadze ( MON dobrze karmił - pamiętacie te pyszności typu "kasza, granat" ? ) .
04 - Widok na hangary sprzętu baterii dowodzenia i którejś z baterii ogniowych .
        bomb. Piotr Czapelski, bomb. Jreneusz Dytman, bomb. Chodorowicz
05 - Pulpit operatora P-40 .
        j/w.
06 - Ten pojazd podobno kiedyś służył do odśnieżania drogi .
        Od góry: bomb. Wiesław Dołasiński, bomb. Piotr Czapelski, kan. Jarosław Majewski
        kan.Jan Świniarski .
07 - Stołówka jednostki
        Dariusz Kobus, Andrzej Antczak, "Stanik" , Piotr Czapelski.
08 - Widok na jezioro Resko za stołówką .
       Dariusz Kobus, Andrzej Antczak, Piotr Czapelski .
09 - Łazik plutonu łączności.
        Piotr Czapelski
10 - Bateria Dowodzenia.
       Andrzej Antczak, chyba Jacek Pluto-Prądzyński, Wiesław Dołasiński.
11 - Widok na hangar sprzętu baterii dowodzenia.
        Ponownie Piotr Czapelski .
12 - Ostatnie "rejony"
        Pierwszy plan: Marek Sidoruk-Wolin, nn, Mariusz Andrzejewski-Gołańcz, Piotr Czapelski-Łódź,
       Andrzej Antczak-Rychwał, Jan Świniarski-Radoszki, Jacek Pluto-Prondzyński-Kołczygłowy.

Rogowo
Rezerwa (jesień) 1993 - (wiosna) 1995

Kolega Mariusz Juszczak i Aleksander Paszke (z tej samej fali) przysłali sporą "dawke" zdjęć z swojego okresu służby. Służyli na Kompani Remontowej. Dowódcą był kapitan Domaradzki, szefem chorąży Ryszard Skrzoska, oraz sierżant Jankowski który był przełożonym na warsztacie uzbrojenia. Zdjęcia pochodzą z różnych miejsc JW. 2366 z warty, wartowni nr.1 - areszt i Kompanii Remontowej.

   01 - Kol. Aleksander z chustą.

Rogowo
Rezerwa (wiosna) 1994 - (lato) 1995

Kolega Zyszek Misztal służył w 2 baterii dowódcą w tym okresie był dowódca kapitan Rogowski dowódca plutonu porucznik Bądzio. Zbyszek przysła sporą dawkę zdjęć, a opisuje je następująco.

   01 - W hangarze od lewej, Kubacki, "Żądło"", i kolega Misztal.

   02 - Na przepustce w Kołobrzegu, Kubacki, Chaładziński, Skupiński, Misztal, Boniecki.

   03 - Ochman, Misztal, Majewski, Boniecki.

   04 - Wartownia, sala odpoczywająca.

   05 - Ostatnie chwile, Ochman Misztal Majewski.

   06 - Na korytarzu, "Kwiatek", Kubacki Misztal Chruślicki (baca, góral).

   07 - BRDM - "Tabora".

   08 - "Żądło" był kierowcą tej maszyny.

   09 - Festiwal piosenki żołnierskiej byliśmy jedynymi żołnierzami (ja miałem zatarg z żandarmerią).

   10 - Wielkanoc przy Grobie jezusa.

   11 - Z porucznikiem Bądzio, Skupiński, Chaładziński "Żądło", Majewski, Kundzienko, Kubacki i ja.

   12 - W "cywilkach" na plaży w Rogowie.

   13 - Kolacja.

   14 - Brak opisu.

   15 - Jeszcze raz festiwal

   16 - Wyrzutnia KUB.

   17 - Na stołówce, Kawka Majewski Misztal "Żądło", Ochman.

   18 - Pamiątkowe po festiwalu.

   19 - rozkaz falowy 1 strona.

Rogowo
Rezerwa (zima)1994 - (wiosna )1995

Kolega Arkadiusz Chyła ze Świecia przysłał sporą porcję zdjęć z lat służby w JW. 2366. Służył na Kompanii Remontowej. D-ca Kompanii kpt. Tomasz Domeradzki. Poniżej opisuje niektóre zdjecia.

   08 - Magazyn broni Kompanii Remontowej

   09 - Naprawa silnika elektrowni.

   10 - Warsztat uzbrojenia wyjmowanie silnika z Urala V8.

   11 - Kompania Remontowa.

   15 - Chusta Arka który stoi drugi od prawej, pierwszy Hanys, Marek Szimelfenig, ostatniego kolegi nie pamiętam.

   16 - Warta magazyn uzbrojenia - Kompania Remontowa na zdjęciu Arek.

   17 - Poligon Wicko - razem z kolegą Piotrem Sypko.

   18 - Plac magazynu uzbrojenia w tle stara kotłownia - od prawej kol. Mariusz Juszczak, Bączek, Arek Kołaczyński i Arek.

Rogowo
Rezerwa (jesień) 1994 - (zima) 1996

Po raz kolejny powtórzę się - zameldował się kolejny rezerwista JW. 2366 Robert Woszczak z Wodzisława przedstawiając zdjęcia z okresu swojej służby.

   01 - To nasza stołówka ( 2005 r.) na której po obiadku wydzierało się dzionek z fali i meldowało jak najgłośniej ile pozostało           do cywila ( oczywiście jak nie było w zasięgu oka kogoś z kadry ).

   02 - Służba dyżurnego po przeniesieniu na kompanię dowodzenia na parter w związku z przyjściem unitarki. Koledzy na           zdjęciu to - Różański Mariusz, Robert Woszczak, Wojtek Górski, Erni Macios.

   03 - Zdjęcie to koledzy "Mały", Oskar, "Ninja", Biały - zdjęcie zrobione za 4 posterunkiem w lesie stał jeden budyneczek i           tam ponoć też było coś z magazynu broni.

   04 - A to kolega Robert Woszczak wraz z swoją chustą 12 lat po wyjściu z MON-u.

Rogowo
Rezerwa (lato) 1996 - (jesień) 1997

Kolega Rafał Szymański to kolejny rezerwista naszej JW. 2366, który służył na baterii Dowodzenia. Dowódcą plutonu był chorąży Patora, zdjecia poniżej opisjuje w kolejności.

   01 - Przepustka tzw. stałka ( nikt jej niepotrzebował ).

   02 - Razem z kolegą Łapszą podczas posilania się po kolacji.

   03 - Na plaży za jednostką ( grupka różnych poborów ).

   04 - Za baterią Dowodzenia idąc na plażę.

   05 - Wagony które nas wiozły na poligon.

   06 - Na stołówce razem z znajomym kucharzem który troszczył się o nasz aby głodni nie chodzili.

   07 - W łazience w czsie wieczornego popalania papierosków.

   08 - W wagonie kolejowym jadącym na Poligon do Drawska Pomorskiego.

   09 - Na plaży zimą.

   10 - Podczas alarmu P-Poż.

   11 - Na wozie 266 przy radiostacji R-140.

   12 - Przed Baterią Dowodzenia w czasie niedzielnego popołudnia.

   13 - Podczas naprawy złomu STAR 266.

   14 - W pomieszczeniu radiostacji R-137.

   15 - Przestanek dla odpoczynku aut, a nie ludzi ( 30 km dla nich jest jak 2000 km ).

   16 - Wieczorem w oczekiwaniu na jakiś pomysł.

   17 - Dla rozrywki graliśmy w piłkarzyki ( zawsze brakowało piłeczek ).

   18 - Kantyna ( najlepsze miejsce ).

   19 - Oznakę straży pożarnej.

Rogowo
Rezerwa (lato) - 1997 (jesień)1998

Czarek Kowalski służył w JW2366 na pierwszej baterii lato 97 jesień 98.

  01 - Kolega Czarek i koledzy "latawce" z baterii.
  02 - Z kolegami w środku.
  03 - W samochodzie alarmowym "przszółka".

Rogowo
Rezerwa (lato) - 1997 (jesień)1998

Zdjęcia poniżej przysłał kol. Marcin Kowalski.

Rogowo
Rezerwa (jesień) 1997 - (zima) 1999 (Szczecin)

Krzysztof Szmidt który był ostatnim poborem (prawie do samego końca istnienia JW. 2366) przysłał zdjęcia opisując je następująco:
Zdjęć nie trzeba chyba omawiać. Jest to I Bateria Ogniowa, a koledzy to żołnierze pobór lato 1997 czyli - latawce i pobór jesień 1997 - jesiony czyli ja Krzysztof Szmidt, to ten w żółtej koszulce Rogowa na zdjęciu przed budynkiem z prawej strony. Reszta chłopaków na pewno sama się rozpozna.

Rogowo
Rezerwa (zima) 1998 - (zima) 1999
...ostatnia unitarka w JW. 2366.

Melduje się Kan. Paweł Rutkowski służący w JW. 2366 w okresie od 5 marca 1998 do listopada 1998 na Baterii Technicznej. Mój pobór był ostatnim, który miał unitarkę w Rogowie. Dowódcą Baterii był kpt. Aleksander Jaśkiewicz, a szefem sierż. Sobczak (super gość). Służbę kończyłem w Szczecinie na Mickiewicza. Od mojego poboru służba trwała jeden rok.

   A teraz opis zdjęć:

   01 - Bateria Techniczna. Od lewej: Gackowski, Rutkowski, Talaśka.

   02, 03, 04 - Unitarka czyszczenie broni, chwila przerwy i nad morzem.-

   05 - Znaczna część mojego rocznika w lesie koło kasyna.

   06 - Na tle Ziła w hangarze.

   07, 08, 09 ,10 - Plac przygotowanie do przysięgi i sama PRZYSIĘGA.

   11 - Mecz piłki nożnej. Od lewej stoją: Grabowski, Malinowski, Talaśka, Hubar, klęczą: Olszewski, Kępski i Rutkowski          (autor).

   12, 13 OSF.

   14, 15 - Wrzesień po sezonie.

Początek